Pravdepodobnosť a matematická štatistika
Magisterský študijný program
Študijný odbor: | Matematika |
Forma štúdia: | denná |
Štandardná dĺžka štúdia: | 2 roky |
Jazyk štúdia: | slovenský a anglický |
Garant: | |
Spolugaranti: | doc. RNDr. Katarína Janková, CSc. doc. Mgr. Lenka Filová, PhD. doc. RNDr. Beáta Stehlíková, PhD. doc. Mgr. Pavol Bokes, PhD. |
Nadväzuje na študijné programy: | bakalársky študijný program Poistná matematika, Matematika, Dátová veda |
Charakteristika študijného programu
Absolventi študijného programu Pravdepodobnosť a matematická štatistika ovládajú princípy pokročilých metód pravdepodobnosti, štatistiky a analýzy dát, vybudované na rigoróznych matematických základoch. Absolventi vedia aplikovať existujúce stochastické modely a techniky, ale aj tvorivo pristupovať k vývoju nových metód. Vedia, ako správne a kriticky interpretovať výsledky analýzy dát. Absolventi študijného programu Pravdepodobnosť a matematická štatistika ovládajú na pokročilej úrovni prácu s moderným štatistickým a databázovým softvérom; ich vedomosti však nie sú závislé od aktuálnych technológií, čiže sú využiteľné aj v dlhodobom časovom horizonte. Absolventi sú taktiež schopní zrozumiteľne prezentovať výsledky svojej práce v písomnej aj ústnej forme.
Čo vás čaká v študijnom programe?
Plán študijného programu Pravdepodobnosť a matematická štatistika sa člení na povinné a výberové predmety. Povinné predmety umožňujú študentom získať základné znalosti a zručnosti, ktoré sa všeobecne považujú za jadro oblastí pravdepodobnosti a matematickej štatistiky. Presnejšie, povinné predmety pokrývajú pokročilú pravdepodobnosť a náhodné procesy, mnohorozmerné, nelineárne a kategorické štatistické modely, redukciu dimenzie a klasifikáciu dát, stochastické simulácie, navrhovanie experimentov, bioštatistiku, ako aj sekvenčné, neparametrické a Bayesovské metódy. Výberové predmety rozširujú vzdelávanie v smere partikulárnych záujmov študentov; pokrývajú prevažne témy z aktuárskej matematiky, biomedicíny a výpočtovej štatistiky.
Záverečné práce
Diplomovou prácou má študent preukázať schopnosti samostatne získavať teoretické a praktické poznatky založené na súčasnom stave oblasti štúdia a tvorivo ich uplatniť. Diplomovú prácu vypracuje študent pod vedením vedúceho diplomovej práce. Výslednú diplomovú prácu posudzuje vedúci práce, ako aj nezávislý oponent.
Príklady úspešne obhájených diplomových prác:
- Ján Veselý, 2021: Stacionárne rozdelenia náhodných dynamických systémov
- Romana Szabová, 2020: Číslo podmienenosti a optimálne návrhy experimentov
- Michal Árvai, 2019: Statistical Prediction of Autism Spectrum Disorder from Acylcarnitine and Amino Acid Profiles
- Barbara Bubáková, 2018: Riziká spojené s výplatou doživotných dôchodkov z úspor v starobnom dôchodkovom sporení na Slovensku
- Zuzana Rošťáková 2015: Pravdepodobnostné modelovanie štruktúry spánku u pacientov s ložiskovou ischémiou mozgu
- Katarína Burclová 2014: Odhadovanie kovariančnej matice priestorového mediánu
Uplatnenie absolventov
Študijný program Pravdepodobnosť a matematická štatistika pripravuje študentov napríklad na povolania štatistikov, dátových analytikov, aktuárov, odborníkov na kontrolu rizík, ale aj vedcov a pedagógov na vysokých školách. Absolventi sú veľmi žiadaní na pracovnom trhu, predovšetkým vo finančnom a poistnom sektore, ale aj v sektore informačných technológií, biotechnológií, v telekomunikačných spoločnostiach, v analytických orgánoch štátnej správy a tak ďalej. Niektorí absolventi študijného programu Pravdepodobnosť a matematická štatistika pokračujú v doktorandskom štúdiu a v akademickej kariére na Slovensku aj v zahraničí.