Obnoviteľné zdroje energie a environmentálna fyzika
Bakalársky študijný program
Študijný odbor: | Fyzika |
Forma štúdia: | denná |
Štandardná dĺžka štúdia: | 3 roky |
Jazyk výučby: | slovenský a anglický |
Garant: | |
Spolugaranti: | prof. RNDr. Zdenko Machala, DrSc. |
Nadväzujúce študijné programy: | magisterský študijný program Enviromentálna fyzika, obnoviteľné zdroje energie, meteorológia a klimatológia |
Charakteristika študijného programu
Absolvent bakalárskeho študijného programu bude schopný samostatne alebo v tíme riešiť jednoduchšie fyzikálne problémy interdisciplinárnej povahy, predovšetkým z oblasti obnoviteľných zdrojov energie a environmentálnej fyziky, využívajúc získané vedomosti z rôznych oblastí fyziky, matematiky, chémie, počítačovej fyziky a meracích metód. Bude schopný vytvárať a používať počítačové modely fyzikálnych javov.
Najdôležitejšie vedomosti, schopnosti a zručnosti, ktoré absolvent získa:
- Získa ucelené úplné prvostupňové vysokoškolské vzdelanie v odbore fyzika.
- Bude vedieť aplikovať fyzikálne poznatky na bežné javy v každodennom živote, vedieť ich správne pochopiť, bude schopný merať rôzne fyzikálne veličiny, tieto štatisticky vyhodnotiť, spracovať a interpretovať.
- Bude schopný stavať jednoduché fyzikálne aparatúry potrebné na štúdium fyzikálnych javov.
- Bude vedieť tvoriť jednoduché teoretické modely popisujúce chovanie najrôznejších systémov živej a neživej prírody, environmentálneho systému a jeho jednotlivých podsystémov.
- Bude vedieť tvoriť počítačové simulačné programy na simuláciu a optimalizáciu fyzikálnych, geofyzikálnych, biofyzikálnych, environmentálnych, ale aj socioekonomických javov.
- Bude schopný šíriť najnovšie fyzikálne poznatky zrozumiteľným spôsobom v laickej verejnosti.
- Bude schopný komunikovať s odborníkmi v hraničných oblastiach, vedieť aplikovať fyzikálne poznatky do nich, a vytvárať modely použiteľné v najrozličnejších oblastiach ľudskej činnosti.
- Bude schopný realizovať v tíme pod vedením skúsených fyzikov rôzne náročné experimenty, bude schopný samostatne riešiť základné fyzikálne úlohy a aplikovať fyzikálne zákony do iných oblastí ľudských aktivít.
- V spolupráci s technikmi bude schopný vyvíjať nové materiály a technologické postupy.
- Bude vedieť ovládať rôzne fyzikálne a technologické zariadenia.
- Bude ovládať prácu so základným softvérom z oblasti štatistického spracovania dát, tabuľkových procesorov, spracovania textov, hypertextov, grafickej prezentácie a publikácie výsledkov.
- Bude schopný aplikovať široký matematický aparát hlavne z matematickej analýzy, algebry a geometrie nielen na fyzikálne, ale akékoľvek problémy.
- Bude takisto pripravený na úspešné štúdium v magisterskom stupni VŠ vzdelania. Všetky predchádzajúce vedomosti, schopnosti a zručnosti budú budované a rozširované s dôrazom na humanitu, rešpektovanie ľudských práv, etiku správania sa vedca a so zreteľom na ekonomické, právne a spoločenské súvislosti, čo sa prejavuje v zaradení korešpondujúcich predmetov do spoločného základu a možnosti voľby s týmto zameraním počas celého štúdia.
Konverzný študijný program je štvorročný program odvodený od trojročného študijného programu. V prvom ročníku študent absolvuje konverzný blok, v ďalších troch rokoch študuje podľa študijného plánu trojročného štúdia. Program je určený pre absolventov strednej školy, u ktorých rozsah a kvalita vedomostí nenapĺňa dostatočne predpoklady pre úspešné trojročné bakalárske štúdium (najmä v prípadoch, keď študent neabsolvoval maturitnú skúšku z profilových predmetov študijného programu). Študent navyše oproti trojročnému študijnému plánu absolvuje úvodný ročník, v ktorom absolvuje predmety z konverzného bloku, ktoré sú potrebné ako prerekvizita k úspešnému absolvovaniu bakalárskeho štúdia. Tieto predmety určuje individuálne garant študijného programu na základe vyhodnotenia znalostí a študijných predpokladov študenta. Po absolvovaní úvodného ročníka študenti pokračujú podľa štandardného odporúčaného študijného plánu pre trojročné štúdium.
Čo vás čaká v študijnom programe?
Obsah bakalárskeho študijného programu OZE pozostáva z 5 blokov.
- Blok Základov fyziky (zodpovedá teoretickým základom kurzu fyziky a je tvorený prednáškami: Mechanika, Molekulová fyzika, Elektromagnetizmus, Atómová a jadrová fyzika, Vlnenie a optika, Kvantová mechanika, Termodynamika a štatistická fyzika, Teoretická mechanika, Úvod do fyziky tuhých látok, experimentálnym základom kurzu fyziky zodpovedajú: Praktikum 1-3, Základy elektroniky, Termofyzika)
- Blok Obnoviteľných zdrojov energie a environmentálnej fyziky (teoretický základ reprezentujú prednášky: Základy meteorológie a klimatológie, Základy fyziky vody, Základy environmentálnej fyziky, Jadrová a fosílna energia a ich environmentálne aspekty, Obnoviteľné zdroje energie, Základy radiačnej fyziky a ochrany pred žiarením, Základy fyziky Zeme, experimentálnym základom bloku zodpovedajú prednášky: Analytické metódy v environmentálnej fyzike, Spracovanie experimentálnych dát, Geografické informačné systémy)
- Blok Počítačovej fyziky a elektroniky (Základy programovania, Pokročilé programovanie, Základy elektroniky)
- Blok Matematiky (Základy matematiky, Základy pravdepodobnosti a štatistiky, Algebra a geometria, Matematické metódy fyziky (1-2))
- Blok Základov chémie (Anorganická chémia, Všeobecná chémia)
Bloky základov fyziky a environmentálnej fyziky sú vyváženými kurzmi teoretických a experimentálnych zložiek študijného programu. Z povinných a povinne voliteľných predmetov, ktoré tvoria jadro programu musí poslucháč získať minimálne 150 kreditov, čo predstavuje 83 % všetkých kreditov. Z kategórie voliteľných predmetov musí poslucháč získať minimálne 30 kreditov (17 %).V tejto kategórii si študent volí predmety z bloku povinne voliteľných a výberových predmetov tohto študijného programu alebo z ponuky iných študijných programov. Mimo týchto blokov si študenti zapisujú predmety z humanistiky, telesnej výchovy a jazykov. Rozsah a akreditovanie týchto predmetov sa riadi študijným poriadkom fakulty. Základné pravidlá a podmienky tvorby študijných plánov študenta definuje študijný poriadok. Pri zápise predmetov študent vychádza z doporučeného študijného plánu a rešpektuje podmieňujúce predmety, odporúčané následnosti (ak sú definované) a kapacitné a časové obmedzenia.
Záverečné práce
Bakalárskou prácou má študent preukázať schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky a používať ich. Záverečnú prácu vypracuje študent pod vedením vedúceho záverečnej práce. Vedúci záverečnej práce vypracuje na záverečnú prácu písomný posudok a navrhne jej hodnotenie. Záverečnú prácu posudzuje oponent. Oponent vypracuje na záverečnú prácu písomný posudok a navrhne jej hodnotenie.
Príklady úspešných záverečných prác našich študentov:
- Peter Tóth, Generation of plasma activated water for agricultural and medical applications, Vedúci záverečnej práce: doc. RNDr. Mário Janda, PhD.
- Peter Kaňák, Satelitné merania slnečného žiarenia pre hodnotenie využiteľnosti solárnych zariadení, Vedúci záverečnej práce: Ing. Ľuboslav Okon
- Samuel Kukura, Možnosti využitia pyrolýzy a splyňovania pri nakladaní s odpadmi vrátane čistenia exhalátov, Vedúci záverečnej práce: doc. RNDr. Marcela Morvová, PhD.
- Marek Gocník, Mo-O thin films prepared by high ionization deposition techniques for optoelectric applications, Vedúci záverečnej práce: doc. Ing. Marián Mikula, PhD.
- Veronika Okruhlicová, Dekontaminácia respirátorov pomocou povrchového dielektrického bariérového výboja, Vedúci záverečnej práce: doc. RNDr. Karol Hensel, PhD.
Uplatnenie absolventov
Environmentálna fyzika a meteorológia je interdisciplinárnou vedou s veľmi širokými možnosťami uplatnenia svojich absolventov aj prvého stupňa vzdelania na zodpovedajúcich pozíciách v oblasti výskumu v ústavoch Slovenskej akadémie vied a na vysokých školách, v Slovenskom hydrometeorologickom ústave, vo Výskumnom ústave vodného hospodárstva, v ústave Slovenskej legálnej metrológie a v iných podobných inštitúciách u nás a v zahraničí, ďalej v oblasti aplikovaného výskumu v technologických spoločnostiach, ako aj v orgánoch ministerstiev, Slovenskej agentúre životného prostredia a pod. Uplatnenie môže nájsť okrem odborných a vzdelávacích inštitúcii prakticky vo všetkých oblastiach hospodárstva a to v doprave, poľnohospodárstve, lesníctve, vodnom hospodárstve, štátnej a verejnej správe, ako aj v súkromnej sfére na všetkých stupňoch riadenia.