Enviromentálna fyzika a meteorológia
Doktorandský študijný program
Študijný odbor: | Fyzika |
Forma štúdia: | denná alebo externá |
Štandardná dĺžka štúdia: | denná forma 4 roky |
Jazyk štúdia: | slovenský a anglický |
Garant: | |
Spolugaranti: | prof. RNDr. Zdenko Machala, DrSc. |
Nadväzuje na študijné programy: | magisterský študijný program Enviromentálna fyzika, obnoviteľné zdroje energie, meteorológia a klimatológia |
Charakteristika študijného programu
Environmentálna fyzika a meteorológia je interdisciplinárnou vedou s veľmi širokými možnosťami uplatnenia absolventov v oblasti výskumu v akademických a výskumno-vývojových ústavoch a na vysokých školách, (napr. v Slovenskom hydrometeorologickom ústave, vo Výskumnom ústave vodného hospodárstva, a podobných inštitúciách u nás a v zahraničí), ďalej v oblasti aplikovaného výskumu v technologických spoločnostiach, ako aj v orgánoch ministerstiev, Slovenskej agentúre životného prostredia a pod.
Absolvent so zameraním na radiačnú environmentálnu fyziku získa bohaté skúsenosti v oblasti interakcie žiarenia s látkou a dozimetrie. Toto ho predurčuje na pozície radiačných fyzikov, operátorov urýchľovačov využívaných pri terapii najmä onkologických ochorení, ako aj na pozíciách v jadrových elektrárňach, predovšetkým v oblasti dozimetrie a monitorovania environmentálnej rádioaktivity.
Absolvent so zameraním na obnoviteľné zdroje energie a technologickú environmentálnu fyziku vďaka získanému širokému rozhľadu sa môže uplatniť v energetike obnoviteľných zdrojov, v priemyselných výrobných podnikoch ako environmentálny technológ či environmentálny manažér/audítor, ako aj v aplikovanom priemyselnom výskume zameranom na nové environmentálne technológie. Absolvent sa uplatní aj pri posudzovaní environmentálnych rizík pri územnom plánovaní a na úradoch životného prostredia.
Absolvent so zameraním na meteorológiu a klimatológiu nadobudne širšie vedomosti z oblasti analýzy cirkulačných pomerov v atmosfére a ich modelovania, z teórie klimatického systému Zeme, problematiky klimatických zmien a projekcie budúceho vývoja, ako aj z dištančného merania (radarové, lidarové a satelitné merania) a z meraní pomocou moderných meteorologických prístrojov. Nadobudne prehľad o najnovších poznatkoch z teórie chemických procesov v atmosfére vo vzťahu k procesom meteorologickým, z chemizmu atmosféry a modelovania lokálneho, prípadne globálneho transportu emisií v atmosfére. Absolventi nadobudnú aj schopnosti používať pokročilé štatistické metódy pri spracovaní veľkých objemov dát.
Absolvent s kombinovanými znalosťami radiačnej fyziky a meteorológie po ukončení štúdia je schopný disperzne modelovať úniky radiácie z nukleárneho priemyslu do atmosféry a je žiadaný u prevádzkovateľov i v štátnych dozorných orgánoch a medzinárodných organizáciách.
Naši študenti vo všeobecnosti výborne zvládajú aj programátorské činnosti. Absolvent je po štúdiu pripravený na náročnú vedeckú a praktickú činnosť v daných odboroch. Uplatnenie nájde okrem odborných a vzdelávacích inštitúcii prakticky vo všetkých oblastiach hospodárstva a to v doprave, poľnohospodárstve, lesníctve, vodnom hospodárstve, štátnej a verejnej správe, ako aj v súkromnej sfére na všetkých stupňoch riadenia.
Čo vás čaká v študijnom programe?
Študijná časť
V prvých dvoch rokoch štúdia sa kladie dôraz na nadstavbové vedomosti zo základných predmetov dvoch nosných zameraní – environmentálna fyzika a meteorológia-klimatológia, ktoré sú dopĺňané výberovými predmetmi orientovanými na tematiku konkrétnej dizertačnej práce. Zameranie environmentálna fyzika má dva základné smery: Zdroje energie, znečistenie a ochrana environmentu a Radiačná environmentálna fyzika. Doktorand má na výber z predmetov pokrývajúcich široké spektrum problematiky spomenutých zameraní a smerov vedného odboru. Doktorand si štúdiom zahraničnej literatúry zvyšuje svoju odbornú i jazykovú zdatnosť, dopĺňa vedomosti na niektorom z povinne voliteľných a výberových predmetov súvisiacich s témou dizertačnej práce a spracováva metodiku do Písomnej práce k dizertačnej skúške. Jej obhajoba sa koná spolu so skúškou z jedného z nasledovných tematických okruhov podľa obsahového zamerania dizertačnej práce s ohľadom na individuálne preštudovanú literatúru a odporučenie školiteľa:
- Zdroje energie, znečistenie environmentu a jeho ochrana (profilové predmety: Spaľovacie procesy v energetike a doprave, Obnoviteľné zdroje energie, Znečistenie ovzdušia, vody a pôdy a šírenie polutantov v životnom prostredí, Ochrana a čistenie ovzdušia, vôd a likvidácia odpadu)
- Radiačná environmentálna fyzika (profilové predmety: Experimentálne metódy radiačnej environmentálnej fyziky, Interakcie environmentálnych systémov, Jadrovoenergetické zdroje, environmentálny impakt a ochrana pred žiarením, Izotopové technológie a tracery v environmentálnych štúdiách, Využitie urýchľovačov v environmentálnom výskume)
- Fyzikálne procesy v atmosfére a v klimatickom systéme Zeme (profilové predmety: Objekty synoptickej analýzy a predpoveď vybraných charakteristík stavu atmosféry, Fyzika klimatického systému Zeme, Klimatické zmeny, ich príčiny a dôsledky, Vybrané kapitoly z dynamickej a numerickej meteorológie, Fyzika hraničnej vrstvy atmosféry)
V prvých dvoch rokoch štúdia sa doktorand účasťou na pedagogickom procese pripravuje na verejné vystupovanie, komunikáciu o vedeckých témach a odovzdávanie vedeckých poznatkov.
Vedecká časť
Doktorand je dôležitou súčasťou vedeckého tímu, ktorý rieši viaceré, často zložité vedecké problémy a úlohy. Pracuje na dizertačnej téme na úrovni rešerše a spracovania súčasného stavu danej problematiky súvisiacej s témou práce. Študent je často zodpovedný za manažovanie a riešenie čiastkových úloh, ktoré vyžadujú, aby si vedel organizovať tímovú prácu (bakalárov a diplomantov) a vhodne komunikovať s členmi tímu, aj so zahraničnými partnermi. Tieto nadobudnuté zručnosti mu umožnia lepšiu ponuku a vyššie pozície na trhu práce v odbore na Slovensku i v zahraničí.
Po dizertačnej skúške je činnosť doktoranda zameraná hlavne na riešenie témy dizertačnej práce a prezentáciu dosiahnutých výsledkov vedeckého bádania v písomnej i ústnej forme na medzinárodných a domácich vedeckých fórach. Schopnosť vedeckej práce, výberu metodologických postupov, overovania nových metodík si zvyšuje účasťou v projektoch školiteľa, resp. získaných vlastných výskumných projektoch, ako aj zahraničnými a domácimi študijnými pobytmi vo vedeckých ustanovizniach. Doktorand spracováva dosiahnuté výsledky do organicky ucelených vedeckých článkov a publikuje ich v popredných odborných periodikách. Vyvrcholením jeho odborného rastu je obhajoba dizertačnej práce, ktorou dokumentuje získané znalosti, schopnosť formulovať vedecké ciele a napĺňať ich v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami a trendmi v študijnom odbore.
Uplatnenie absolventov
Absolventi študijného programu Environmentálna fyzika a meteorológia sú uplatniteľní:
- V akademickej sfére, ako samostatní vedeckí pracovníci, alebo odborní asistenti. Absolvovanie programu a získanie titulu PhD. im umožňuje ďalší kariérny rast a získanie kvalifikácie 2A, prípadne docentskej habilitácie.
- Vo sfére verejnej správy – napr. ako pracovníci Slovenského hydrometeorologického ústavu, Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ústavu Slovenskej legálnej metrológie, absolvovanie štúdia a získanie titulu PhD. im umožní uplatnenie aj vo vedúcich funkciách, napr. ako pracovníci Ministerstva životného prostredia a rezortných inštitúcií, ako je Slovenská agentúra životného prostredia, Štátna ochrana prírody, Inšpekcia životného prostredia, na environmentálnych oddeleniach samospráv a oddeleniach územného plánovania, ako aj v sektore zdravotníctva v službe osobnej dozimetrie.
- V súkromnom sektore vo firmách s environmentálnym zameraním (analýza vzoriek zložiek životného prostredia, posudzovanie vplyvov na životné prostredie), radiačným zameraním (osobná dozimetria, meranie rádioaktivity v životnom prostredí), ako aj meteorologickým zameraním, v ktorých im titul PhD. umožňuje obsadenie aj vedúcich funkcií.
Štipendiá doktorandského štúdia
Doktorand v dennej forme štúdia s trvalým pobytom v členskom štáte EÚ má počas štandardnej doby trvania štúdia nárok na štipendium, ktoré začne poberať po zápise na štúdium. Výšky mesačného štipendia sú určené podľa tabuliek v zákone č. 553/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov:
- doktorand pred dizertačnou skúškou: 1025,50 EUR (6. platová trieda, 1. stupeň)
- doktorand po dizertačnej skúške: 1 194 EUR (7. platová trieda, 1. stupeň)
Zo štipendia sa podľa súčasných zákonov neplatia dane ani odvody.
Doktorandské štúdium je ekvivalent práce na plný úväzok a vo väčšine prípadov nie je vhodné ani možné absolvovať denné doktorandské štúdium v kombinácii s iným pracovným úväzkom. V prípade štúdia popri zamestnaní je vhodné voliť externú formu štúdia. Povinnosti doktorandov v dennej forme zahŕňajú podiel na pedagogickej činnosti (vedenie cvičení, opravovanie písomných prác a pod.) podľa rozvrhu určeného na príslušnej katedre.
Zoznam školiteľov
Mgr. Juraj Bartok, PhD. (Microstep)
RNDr. Pavol Faško, CSc. (SHMÚ)
doc. RNDr. Martin Gera, PhD.
doc. RNDr. Karol Holý, CSc.
doc. RNDr. Karol Hensel, PhD.
doc. RNDr. Mário Janda, PhD.
RNDr. Miroslav Ješkovský, PhD.
Ing. Jakub Kaizer, PhD.
Mgr. Miroslav Kocifaj, DrSc.
prof. RNDr. Zdenko Machala, DrSc.
Mgr. Katarína Mikulová, PhD.
doc. RNDr. Marcela Morvová, PhD.
doc. RNDr. Monika Müllerová, PhD.
RNDr. Pavel Nejedlík, CSc. (SAV)
prof. RNDr. Milan Lapin, CSc.
Mgr. Milan Onderka, PhD. (SAV)
prof. RNDr. Pavel Povinec, DrSc.
doc. RNDr. Ivan Sýkora, PhD.
RNDr. Michal Stano, PhD.
RNDr. Pavel Šťastný, CSc. (SHMÚ)
prof. RNDr. Pavel Veis, CSc.
Témy dizertačných prác pre akademický rok 2024/2025
- Škálovanie systémov studenej atmosférickej plazmy (CAP) pre dekontamináciu v poľnohospodárstve a potravinárstve
(školiteľ: prof. RNDr. Zdenko Machala, DrSc., konzultant: doc. RNDr. Mário Janda, PhD.) - Impakt a kontrola reaktívnych chemických častíc studenej atmosférickej plazmy (CAP) na kvapaliny a biologické materiály
(školiteľ: prof. RNDr. Zdenko Machala, DrSc., konzultant: doc. RNDr. Mário Janda, PhD.) - Využitie studenej plazmy a fotokatalytického efektu v dekontaminácii vzduchu vnútorných priestorov
(školiteľ: prof. RNDr. Zdenko Machala, DrSc.) - Plazmová katalýza na suchý reforming metánu a výfukových plynov
(školiteľ: doc. RNDr. Karol Hensel, PhD.) - Podpora rastu rastlín pomocou plazmou aktivovanej vody pomocou listovej a hydroponickej aplikácie
(školiteľ: doc. RNDr. Karol Hensel, PhD., konzultantka: doc. RNDr. Zuzana Lukačová, PhD.) - Chemické kinetické modelovanie pulzných výbojov s použitím na environmnetálne aplikácie
(školiteľ: doc. RNDr. Mário Janda, PhD.) - Stanovenie prírodného tória a uránu pomocou hmotnostnej spektrometrie
(školiteľ: Ing. Jakub Kaizer, PhD.)
Abstrakty dizertačných prác
Štúdium doktorandského študijného programu Environmentálna fyzika a meteorológia je fakultou ponúkané od ak. roka 2022/2023. V minulosti mu predchádzali dva samostané študjné programy - Environmentálna fyzika a Meteorológia a klimatológia. Do akademického roka 2019/2020 sa odovzdávali autoreferáty dizertačných prác (rozsiahlejšie dokumenty v jazyku dizertačnej práce).