Fyzika kondenzovaných látok a akustika
Doktorandský študijný program
Študijný odbor: | Fyzika |
Forma štúdia: | denná |
Štandardná dĺžka štúdia: | 4 roky |
Garant: | |
Nadväzuje na študijné programy: | magisterský študijný program Fyzika tuhých látok |
Charakteristika študijného programu
Absolvent 3. stupňa vysokoškolského štúdia odboru Fyzika kondenzovaných látok a akustika získa hlboké vedomosti o fyzike kondenzovaných látok na úrovni súčasného stavu výskumu vo svete, bude schopný sledovať najnovšie vedecké a výskumné trendy vo vlastnom odbore a dopĺňať i aktualizovať svoje vedomosti formou celoživotného vzdelávania. Osvojí si zásady samostatnej aj tímovej vedeckej práce, naučí sa prezentovať výsledky, nadobudne schopnosť vedecky formulovať problémy a rozvíjať vednú disciplínu. Dokáže tvorivo aplikovať nadobudnuté poznatky v praxi a nájde uplatnenie v rôznych odboroch vedy, výskumu, priemyslu a služieb vo verejnom aj súkromnom sektore, osvojí si zásady manažérskej práce vedenia menších výskumných a vývojových kolektívov.
Čo vás čaká v študijnom programe?
Študijný program pozostáva zo študijnej a vedeckej časti.
Študijná časť
Vedný odbor Fyzika kondenzovaných látok a akustika zahŕňa v sebe veľmi široký okruh špecifických teoretických ako aj experimentálnych zameraní, z toho dôvodu študijná časť má spoločný teoretický základ, špeciálne prednášky a pracovné semináre podľa zamerania a záujmu doktoranda. Spoločný základ nadväzuje na vedné disciplíny z magisterského štúdia a tvoria ho pokročilejšie state z experimentálnych metód FTL a teórie FTL, ktoré sú určené pre každého študenta v tomto doktorandskom študijnom programe, a z ktorých si povinne vyberá podľa svojho zamerania. Absolvovanie každého predmetu sa končí skúškou.
Vedecká časť zahŕňa:
- Identifikáciu a riešenie konkrétneho aktuálneho vedeckého problému podľa špeciálnych predmetov uvedených v študijnej časti.
- Spracovanie dosiahnutých výsledkov do organicky ucelených vedeckých článkov akceptovateľných v popredných odborných periodikách.
- Vykonanie dizertačnej skúšky. Dizertačná skúška pozostáva z písomnej a ústnej časti. Písomná práca k dizertačnej skúške musí obsahovať tézy, čiže projekt, dizertačnej práce. Dizertačná skúška musí preukázať, že doktorand sa vie orientovať vo vedeckej problematike, dokáže formulovať problémy a stanoviť cesty k ich riešeniu.
- Napísanie a odovzdanie dizertačnej práce. Dizertačná práca musí preukázať schopnosť doktoranda dopracovať sa k originálnym vedeckým výsledkom.
Štipendiá doktorandského štúdia
Doktorand v dennej forme štúdia s trvalým pobytom v členskom štáte EÚ má počas štandardnej doby trvania štúdia nárok na štipendium, ktoré začne poberať po zápise na štúdium. Výšky mesačného štipendia sú určené podľa tabuliek v zákone č. 553/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov:
- doktorand pred dizertačnou skúškou: 807,50 EUR (6. platová trieda, 1. stupeň)
- doktorand po dizertačnej skúške: 940,50 EUR (7. platová trieda, 1. stupeň)
Zo štipendia sa podľa súčasných zákonov neplatia dane ani odvody.
Doktorandské štúdium je ekvivalent práce na plný úväzok a vo väčšine prípadov nie je vhodné ani možné absolvovať denné doktorandské štúdium v kombinácii s iným pracovným úväzkom. V prípade štúdia popri zamestnaní je vhodné voliť externú formu štúdia. Povinnosti doktorandov v dennej forme zahŕňajú podiel na pedagogickej činnosti (vedenie cvičení, opravovanie písomných prác a pod.) podľa rozvrhu určeného na príslušnej katedre.
Témy dizertačných prác na akademický rok 2022/2023
- Microwave spectroscopic study of magnetic bi-layers and artificial spin ice systems
školiteľ: Mgr. Pavol Neilinger, PhD. - Realistic simulations of structural phase transitions in crystals
školiteľ: prof. Ing. Roman Martoňák, DrSc.
Do akademického roka 2019/2020 sa odovzdávali autoreferáty dizertačných prác (rozsiahlejšie dokumenty v jazyku dizertačnej práce).