TÉMY DIPLOMOVÝCH PRÁC
Téma: Detektory radónu pre rôzne environmentálne aplikácie
Cieľ práce: Viaceré environmentálne aplikácie radónu, ako aj riešenie problémov ochrany pred radónom vyžadujú použitie neštandardných detektorov a meracích metód.
Cieľom diplomovej práce bude vývoj rôznych detektorov radónu na báze ZnS(Ag), ktoré budú mať čo najrýchlejšiu odozvu na zmenu koncentrácie radónu. Detektory by mali mať rôznu geometriu a objem, podľa predpokladaného spôsobu ich aplikácie. V rámci diplomovej práce sa predpokladá tiež účasť diplomanta na vývoji a testovaní vysokocitlivého detektora pre monitorovanie radónu vo vonkajšej atmosfére.
Kontakt: RNDr. Monika Müllerová, PhD. (Monika.Mullerova@fmph.uniba.sk)
doc. RNDr. Karol Holý, CSc. (Karol.Holy@fmph.uniba.sk)
Téma: Modelovanie koncentrácie radónu v pobytových priestoroch
Cieľ práce: Epidemiologické štúdie ukazujú, že inhalácia vysokých koncentrácií radónu a jeho produktov premeny zvyšuje riziko rakoviny pľúc a je druhou najvýznamnejšou príčinou jej vzniku hneď po fajčení. Koncentrácia radónu v domoch nie je stála, ale mení sa v závislosti od ročného obdobia, aktuálnych meteorologických podmienok ako aj užívania stavby. Preto je pozornosť upriamená na vývoj modelov pre odhad radónovej záťaže v budovách.
Najrozvinutejšie modely na výpočet koncentrácie radónu v domoch berú do úvahy rôzne dôležité parametre, ako je koncentrácia radónu v podloží stavby a vonkajšej atmosfére, difúziu cez radónové bariéry, permeabilitu podložia, tlakové diferencie medzi vonkajšou a vnútornou atmosférou, rôzne ventilačné rýchlosti, atď.
Diplomová práca bude zameraná na získanie poznatkov o sezónnych zmenách objemových aktivít radónu a torónu v domoch v závislosti od meteorologických podmienok, typu a veku stavby, druhu podložia a podobne. Cieľom diplomovej práce bude vytvorenie modelu s overením a porovnaním s nameranými údajmi.
Kontakt: RNDr. Radoslav Böhm, PhD. (Radoslav.Bohm@fmph.uniba.sk)
RNDr. Monika Müllerová, PhD. (Monika.Mullerova@fmph.uniba.sk)
Téma: Modely variácií 222Rn v atmosfére
Cieľ práce: Radón je, vzhľadom na svoje vlastnosti, považovaný za dobrý indikátor vertikálneho premiešavania a atmosférickej stability. Na popis správania sa radónu v atmosfére sa používajú rôzne modely, od jednoduchých (Garzon), cez zložitejšie (Minato), až po viacrozmerné hydrodynamické modely (Chino).
Cieľom práce bude pokúsiť sa tieto modely aplikovať na naše lokálne podmienky s využitím dlhodobých meraní radónu, ako aj rôznych ďalších vstupných parametrov.
Kontakt: RNDr. Martin Bulko, PhD. (Martin.Bulko@fmph.uniba.sk)
doc. RNDr. Karol Holý, CSc. (Karol.Holy@fmph.uniba.sk)