TÉMY BAKALÁRSKYCH PRÁC
Téma: Analýza koncentrácie radónu v pôdnom vzduchu
Cieľ práce: Záujem o radónu (222Rn) v pôdnom vzduchu súvisí s možnosťou jeho využitia pre predpovedanie zemetrasení a vulkanickej činnosti a tiež s jeho využitím ako stopovača transportu iných plynov v pôde (CO2, CH4). Z rádiohygienického hľadiska sa mu pozornosť venuje preto, že práve podložie stavieb býva dominantným zdrojom radónu v pobytových priestoroch. Objemová aktivita radónu v pôdnom vzduchu sa môže meniť až niekoľkonásobne vplyvom rôznych meteorologických parametrov.
Cieľom bakalárskej práce je naučiť sa spracovať súbor dát z kontinuálnych monitorov a správne interpretovať variácie objemovej aktivity radónu v pôdnom vzduchu a vplyv meteorologických parametrov na tieto zmeny.
Kontakt: RNDr. Monika Müllerová, PhD. (Monika.Mullerova@fmph.uniba.sk)
Téma: Radón v ovzduší podzemných priestorov
Cieľ práce: Monitoring objemovej aktivity radónu sa v ovzduší podzemných priestorov (bane, jaskyne) vykonáva predovšetkým za účelom zisťovania zdravotného rizika, ktorému sú vystavení pracovníci, prípadne návštevníci jaskýň. Na druhej strane sa monitoring radónu využíva pri sledovaní pohybu vzdušných más v podzemných priestoroch, čo je dôležité napríklad z hľadiska výskumu režimu jaskynnej mikroklímy.
Cieľom práce je opísať vlastnosti radónu, jeho zdroje, spôsoby transportu, metódy merania a charakterizovať variácie objemovej aktivity radónu v ovzduší podzemných priestorov.
Kontakt: RNDr. Iveta Smetanová, PhD., SAV (iveta.smetanova@savba.sk)
doc. RNDr. Karol Holý, CSc. (Karol.Holy@fmph.uniba.sk)
Téma: Vyhodnocovanie radónového rizika pre deti
Cieľ práce: Vzhľadom na rozdiely v morfometrii a fyziológii dýchacích ciest detí v porovnaní s dopelými jedincami sa ukazuje, že radónové riziko u tejto skupiny obyvateľstva je vyššie ako pre bežnú populáciu. Cieľom práce je pripraviť rešerš z problematiky zameranej na vyhodnocovanie radónoveho rizika detí a porovnať ho s rizikom dospelých jedincov . V prípade záujmu prácu možno rozšíriť o výpočet dozimetrických a mikrodozimetrických parametrov nevyhnutných na kvantifikáciu rizika.
Kontakt: RNDr. Radoslav Böhm, PhD. (Radoslav.Bohm@fmph.uniba.sk)
Téma: Testovanie kontinuálnych detekčných systémov radónu
Cieľ práce: Účelom kalibrácie kontinuálnych monitorov je určiť odozvu detektora v závislosti od faktorov ako je dĺžka vymierajúceho predobjemu, usadzovanie produktov premeny radónu a ich rôzna účinnosť detekcie. Kalibráciu nami zostavených a používaných kontinuálnych monitorov uskutočňujeme pomocou Ward-Borakovej metódy.
Cieľom bakalárskej práce bude najmä zostavenie kontinuálneho monitora radónu, jeho kalibrácia a sledovanie zmien kalibračných koeficientov odovzy pri zmene vymierajúceho predobjemu a rýchlosti prietoku.
Kontakt: RNDr. Monika Müllerová, PhD. (Monika.Mullerova@fmph.uniba.sk)
Téma: Analýza obsahu 14C v atmosférickom CO2
Cieľ práce: V atmosfére vykazuje koncentrácia 14C sezónnu závislosť, čo súvisí hlavne so zvýšenou emisiou neaktívneho CO2 do atmosféry v zimnom období. 14C je teda citlivý indikátor prítomnosti fosílneho CO2 v atmosfére a môže slúžiť tiež ako nástroj pre sledovanie vývoja znečistenia atmosféry fosílnym CO2. Bolo tiež ukázané, že na základe merania 14C v atmosfére a v európskom čistom vzduchu je možné kvantifikovanie emisií fosílneho CO2 do atmosféry.
Na KJFB FMFI UK sú získavané údaje o 14C v atmosférickom CO2 zo 6 rôznych lokalít Slovenska. Cieľom bakalárskej práce bude precízna analýza dlhodobých trendov a variácií 14C v atmosfére, ako aj uskutočnenie záverov o zmenách kontaminácie atmosféry fosílnym CO2.
Kontakt: doc. RNDr. Karol Holý, CSc. (Karol.Holy@fmph.uniba.sk)
Téma: Radiačná záťaže od radónu v pobytových priestoroch
Cieľ práce: Radón je prírodný rádionuklid, ktorý predstavuje po fajčení druhé najväčšie riziko vzniku rakoviny pľúc. Vďaka svojím fyzikálnym vlastnostiam sa nachádza všade okolo nás. Do uzavretých priestorov dostáva exhaláciou z podlahy, stien, z prítomných predmetov, prírodného plynu a vody používanej v domácnosti a z vonkajšieho vzduchu vstupujúceho do miestnosti.
Efektívna dávka od radónu vo vnútornej atmosfére je priamo úmerná koncentrácii radónu a dobe pobytu vo vnútornej atmosfére. Práca by sa mala zaoberať ohodnotením doby pobytu v uzavretých priestoroch pri súčasnom životnom štýle, zamerať sa na korekciu doby pobytu obyvateľstva v pobytových a tiež pracovných priestoroch a porovnať rôzne spôsoby ohodnotenia radiačnej záťaže pre budovy s rôznymi zdrojmi radónu. Súčasne sa predpokladá aj účasť na meraniach radónu v rôznych pobytových priestoroch.
Kontakt: RNDr. Monika Müllerová, PhD. (Monika.Mullerova@fmph.uniba.sk)
Téma: Metódy radónovej diagnostiky pobytových priestorov
Cieľ práce: Radónová diagnostika je súbor rádiometrických a nerádiometrických meracích metód používaných pre identifikáciu úrovne a zdrojov radónu a tiež analýzu prísunových ciest radónu do vnútorného prostredia budov. Jej rozvoj je neoddeliteľnou súčasťou národného akčného radónového plánu na roky 2018-2022, ktorý musí Slovensko realizovať na základe smernice Rady EÚ 2013/59/Euratom.
Cieľom bakalárskej práce bude oboznámiť sa s hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi prísun radónu do vnútorného ovzdušia budov za rôznych podmienok a tiež s jednoduchšími, ale aj pokročilými metódami radónovej diagnostiky budov. Súčasťou práce bude aj vývoj jednoduchších metód radónovej diagnostiky a ich testovanie v reálnych podmienkach.
Kontakt: doc. RNDr. Karol Holý, CSc. (Karol.Holy@fmph.uniba.sk)
RNDr. Monika Müllerová, PhD. (Monika.Mullerova@fmph.uniba.sk)
Téma: Radón - biomedicínske analýzy účinkov na človeka a expozície od radónu
Cieľ práce: Radón (222Rn) je považovaný po fajčení za druhý najrizikovejší faktor vzniku rakoviny pľúc. Preto sa vo svete venuje veľká pozornosť znižovaniu expozície od radónu. V roku 2013 vydala EÚ novú smernicu s cieľom regulovať koncentrácie radónu v obydliach a aj v pracovnom prostredí. K tomu musia vypracovať jednotlivé členské štáty EÚ akčné plány pre radón do konca roku 2018.
Cieľom práce je analyzovať jednotlivé mechanizmy pôsobenia 222Rn a jeho produktov premeny na bunky a orgány človeka a to po jeho inhalácii a tiež po ingescii. Súčasťou práce bude aj kritická analýza tzv. pozitívnych účinkov radónu na človeka, pretože radón sa často využíva ako doplnková liečba vo viacerých kúpeľných zariadeniach. Pozornosť bude treba venovať aj analýze zvýšenej citlivosti detí na expozíciu radónom. V závere práce budú ohodnotené efektívne dávky od radónu v rôznych pracovných a pobytových prostrediach na Slovensku na základe nameraných radónových dát.
Kontakt: doc. RNDr. Karol Holý, CSc. (Karol.Holy@fmph.uniba.sk)
Téma: Modely na výpočet objemovej aktivity radónu v domoch
Cieľ práce: Najvýznamnejším zdrojom radónu v pobytových priestoroch je geologické podložie. Objemová aktivita radónu v pôde sa môže meniť od pár tisícok až po milióny Bq/m3. Koncentrácia radónu v domoch výrazne záleží od permeability zemského podložia a vzduchotesnosti podkladov budovy. Aj najmenšie trhliny v základoch domu, môžu spôsobiť zvýšenie prísunu radónu do domu a tým výrazné zvýšenie objemovej aktivity.
V minulosti boli uskutočnené pokusy na vytvorenie vierohodných modelov, ktoré by modelovali a predvídali koncentrácie radónu v pobytovom priestore. Rozvinuté modely brali do úvah aj vplyv stavebných materiálov na koncentráciu radónu.
Cieľom bakalárskej práce bude urobiť rešerš jednotlivých modelov na výpočet koncentrácie radónu v pobytových priestoroch. Tiež sa predpokladá otestovanie jednoduchého modelu a porovnanie s nameranými údajmi objemovej aktivity radónu.
Kontakt: RNDr. Radoslav Böhm, PhD. (Radoslav.Bohm@fmph.uniba.sk)
RNDr. Monika Müllerová, PhD. (Monika.Mullerova@fmph.uniba.sk)
Téma: Radón vo vonkajšej atmosfére, merania a aplikácie
Cieľ práce: 222Rn (radón) je v súčasnosti najrozšírenejší rádioizotopový stopovač rôznych environmentálnych procesov. Široké je hlavne jeho využívanie v atmosférických štúdiách. Cieľom bakalárskej práce bude uskutočniť aktuálnu rešerš meraní radónu vo vonkajšej atmosfére a oboznámiť sa s aplikáciami a modelmi opisu správania sa radónu v atmosfére. Súčasťou práce budú aj konkrétne merania radónu v atmosfére a ich analýzy. Práca je vhodná aj pre študentov orientujúcich sa na meteorológiu.
Kontakt: RNDr. Martin Bulko, PhD. (Martin.Bulko@fmph.uniba.sk)
doc. RNDr. Karol Holý, CSc. (Karol.Holy@fmph.uniba.sk)