Seminár z teoretickej fyziky - O. Štefík, M. Chudiak (10.5.2016)
v utorok 10.5.2016 o 14:00 hod. v miestnosti F2/125
V rámci katedrového semináru Vás pozývame na prvý študentský seminár, kde budú súčasní diplomanti informovať o obsahu svojich záverečných prác, ktorý sa uskutoční 10.5.2016 o 14:00 hod. v miestnosti F2/125.
Prednášajúci: Ondrej Štefík
Názov: Optická charakterizácia viaczložkových nepravidelných častíc mikrónových a sub-mikrónových rozmerov
Abstrakt:
V prezentácií sa budeme zaoberať optickými vlastnosťami viaczložkových častíc. Častice budeme simulovať modelmi s troma rôznymi typmi tvarov jadier, ktoré sú obalené vodným plášťom tak, aby navonok vyzerali ako sféry. Jadro je tvorené sulfidom amónnym ([NH4]2S) a obal vodou. Častice, ktoré pri výpočtoch používame majú jadrá tvaru kvádra, kužeľa a elipsoidu a potom vybudujeme ďalšie tri modely, ktoré budú obalené čo najväčším množstvom vody. Cieľom je pomocou programu DDSCAT určiť, či je možné zistiť, či tvar jadra ovplyvňuje optické vlastnosti týchto častíc, či je možné rozlíšiť tvary jadier pri vzájomnom porovnaní a či hrúbka plášťa ovplyvňuje optické vlastnosti týchto častíc.
Prednášajúci: Martin Chudiak
Názov: Viazané stavy a rozptyl v kvantovej mechanike v nekomutatívnom priestore
Abstrakt:
V úvode definujeme najprv operátory polohy v nekomutatívnom priestore, pomocou nich definujeme aj operátory momentu hybnosti. Následne zavedieme operátor polomeru, voľný Hamiltonián a operátor rýchlosti. Pripomenieme dôležitý dôsledok súvisu operátora rýchlosti s voľným hammiltoniánom - ohraničenie energetického spektra voľnej častice.
Ďalej si predstavíme stavy, ktoré sú vlastnými stavmi nekomutatívnych operátorov momentu hybnosti $\hat L_3$ a $\hat L^2$. Ukážeme si, ako sa pomocou takýchto stavov dá riešiť Schrodingerova rovnica s rotačne symetrickým potenciálom.
V závere najskôr aplikujeme techniku riešenia nekomutatívnej Schrodingerovej rovnice na problém voľnej častice a následne sformulujeme problém častice v jame v nekomutatívnom priestore a tento problém vyriešime. T.j. sformulujeme zvazovacie podmienky a aplikujeme ich na nájdenie viazaných stavov ako aj fázových posunov pre rozptylové stavy.