Fakulta matematiky, fyziky
a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave

Deti sa už 16. raz budú učiť na Univerzite Komenského

Dňa 4. júla 2018 otvorila Univerzita Komenského v Bratislave v spolupráci s Divadlom Aréna ďalší ročník obľúbenej Detskej Univerzity Komenského. Prihlásených 345 detí sa počas leta naučí napríklad aj to, prečo policajti môžu nasadzovať putá, prečo je šport dobrou investíciou do života a možno ich zaskočí to, že 2 + 2 môže byť aj 5. Malí študenti vo veku 9 – 14 rokov si spolu vypočujú osem prednášok a zúčastnia sa na rozličných workshopoch. Už tradičnou súčasťou DUK je aj online forma výučby.


Deti na pôde najväčšej univerzity privítal rektor prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., ktorý ich povzbudil k zvedavosti. „Albert Einstein hovoril, že je dôležité, neprestať sa pýtať,“ povedal. „Tešíme sa a sme hrdí, že k zdrojom vedomostí a informácií, akými sú v súčasnosti internet, sociálne siete ako Facebook, Instagram, Twitter alebo YouTube, sa na Slovensku pridala aj značka DUK,“ dodal rektor UK.

Riaditeľ Divadla Aréna Mgr. art. Juraj Kukura zagratuloval malým študentom k dobrému rozhodnutiu, pretože v septembri budú v škole o krok vpred. „Keď spomíname toho Einsteina, tak môj syn, ktorý je na Oxforde hovorí, že Einstein má pravdu len dovtedy, kým mu nedokážeme, že ju nemá,“ povedal riaditeľ.

„Vzdelanie je to jediné, čo vám nikto nevezme,“ prihovorila sa deťom štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Mgr. Oľga Nachtmannová, PhD. „Pre mladého človeka je kontakt s osobnosťami verejného, vedeckého, spoločenského, kultúrneho, politického života viac ako potrebný, obzvlášť vtedy, keď spoločnosť prežíva krízu hodnôt z osobnostných vzorov,“ myslí si štátna tajomníčka.

„Keď vidím pred sebou vás, milí študenti DUK, ktorí ste sa z vlastného presvedčenia a na základe vlastnej vnútornej motivácie rozhodli stráviť čas prázdnin učením a poznávaním, nemám strach o budúcnosť našej krajiny, lebo tou ste vy. Verím, že z vás, aktívnych a poznania chtivých mladých ľudí, vyrastú zodpovední a angažovaní dospelí, ktorí budú prospešní pre celú našu spoločnosť,“ povedala na otvorení podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja PhDr. Alžbeta Ožvaldová.

Po imatrikulácii v Aule UK dnes študentov čakala prednáška JUDr. Eduarda Kukana, poslanca Európskeho parlamentu, o tom, prečo musíme chrániť myšlienku a odkaz rokov 1968 a 1989. Upozornil na tzv. osmičkové roky – 1948, 1968 i 1989, počas ktorých sa udialo niečo, čo ovplyvnilo vývoj v krajine na dlhší čas. Rok 1968 si Eduard Kukan spája so zvukom tankov a deti upokojil, že dnešné usporiadanie sveta zaručuje, že niečo podobné ako v tom roku dnes nezažijeme. Rok 1989 mu znie ako zvuk štrngania kľúčmi, ktorý symbolizoval volanie po slobode. Deti na konci zaujímalo napríklad to, či by sa chcel europoslanec povoziť na tanku, ako by to dnes vyzeralo, keby nebolo došlo k politickým zmenám, alebo chceli vedieť, ako sa mu pracovalo v diplomacii počas obdobia pred rokom 1989.

Fotogaléria na Facebooku UK