Strieborné medaily z Budapešti
Slovenskí stredoškoláci, na ktorých príprave sa podieľajú aj pracovníci FMFI UK, vybojovali na medzinárodnom kole Turnaja mladých fyzikov strieborné medaily.
Tím slovenských stredoškolákov v zložení Lujza Lea Lavriková (kapitán, Gymnázium Pavla Horova Michalovce), Anna Oleárová (Gymnázium Vazovova Bratislava), Katarína Gersová, Ľubomír Polonec, Jakub Nemček (všetci traja Gymnázium Jura Hronca Bratislava) a Jakub Buzalka (Gymnázium Pavla Horova Michalovce) v pozícii vedúceho tímu vybojovali na medzinárodnom kole Turnaja mladých fyzikov (IYPT) strieborné medaily. V úlohe druhého vedúceho tímu a porotcu bol Maroš Mešter (ČVUT Praha). Oficiálnu časť slovenskej delegácie dopĺňali ešte doc. Martin Plesch (FÚ SAV) ako prezident súťaže a doc. František Kundracik (FMFI UK) ako člen medzinárodného organizačného výboru a nezávislý porotca.
Turnaj mladých fyzikov je súťaž, ktorá simuluje reálnu tímovú vedeckú prácu od štúdia literatúry, cez návrh experimentov, vysvetlenie nameraných údajov pomocou známych fyzikálnych poznatkov, až po samotnú súťaž, ktorá prebieha formou konferencie, kde tímy prezentujú dosiahnuté výsledky. Každý rok v lete medzinárodný tím odborníkov vyberie 17 otvorených úloh, ktoré potom študenti na svojich školách niekoľko mesiacov riešia. Na samotnej súťaži študenti svoje riešenie prezentujú pred tímami súperov, ktoré sú v pozícii oponentov a recenzentov. Kvalitu riešenia a vedomostí tímov hodnotí odborná porota pozostávajúca z univerzitných a stredoškolských učiteľov a z vedeckých pracovníkov.
Medzinárodného kola sa v tomto roku zúčastnilo 38 krajín a slovenský tím od prvého dňa súťaže ukázal, že patrí medzi tie najlepšie. Hoci v kvalifikačnej časti súťaže sa Slovensko umiestnilo na pozícii tesne pred postupom do finále (a ziskom zlatých medailí), o kvalite slovenského tímu svedčí aj to, že naša kapitánka Lujza Lea Lavriková získala cenu za absolútne najlepšiu prezentáciu riešenia úlohy na súťaži (prezentovala riešenie úlohy „Kvantový stmievač“). Absolútnym víťazom sa s veľkým bodovým náskokom sa stal tím zo Singapuru. Umiestnenie Slovenska na 6. priečke a zisk strieborných medailí bol tak pre slovenský tím odmenou za mesiace strávené pri riešení náročných úloh. Na príprave slovenského tímu sa podieľali najmä doc. Marián Kireš z UPJŠ v Košiciach, doc. Martin Plesch z FÚ SAV v Bratislave, doc. František Kundracik z FMFI UK v Bratislave a tiež bývalí reprezentanti Maroš Mešter z ČVUT v Prahe a Natália Ružičková z ISTA v Klosterneuburgu pri Viedni.
Po skončení súťaže sa na zasadnutí medzinárodného organizačného výboru okrem výberu úloh pre nasledujúci ročník súťaže konali aj voľby do Exekutívneho výboru súťaže. Slovensko potvrdilo svoju silnú pozíciu, keď doc. Martin Plesch bol opätovne zvolený do pozície prezidenta súťaže.