Udalosti a oznamy
Astronómovia FMFI na expedícii pozorovali zánik družice ESA Salsa
Pracovníci nášho oddelenia doc. J.Tóth, Dr. J. Šilha a Dr. T.Paulech sa zúčastnili unikátnej expedície do Južného Pacifiku za pozorovaním zániku (re-entry) družice Salsa, ktorá bola súčasťou konštelácie Cluster ESA. Viac informácií na stránke ESA.
Ďalšie informácie: Space.com, SpaceNews.com, ESA.int
Astronómovia z FMFI na festivale Starmus
Tím nášho oddelenia sa aktívne zapojil do prezentácie fakulty a univerzity v stánku na Hl.námestí v rámci festivalu Starmus, ktorý sa konal v dňoch 12.-17.5.2024 v Bratislave
AMOS na Haleakala Observatories Meeting 12.4.2024
Náš kolega Dr. P.Vereš z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Bostone prezentoval priebežné výsledky AMOS staníc na Havajských ostrovoch pre Haleakala Observatories Meeting dňa 12.4.2024.
Prvé svetlo pre spektrograf AGO70 s kolegami z INAF (IT)
V dňoch 23.-25.10.2023 sme privítali kolegov z Osservatorio Astronomico di Brera - INAF vedených prof. Andreom Biancom. Spoločne so skupinou výskumu kozmického odpadu vedenej Dr. J.Šilhom bol do prevádzky spustený spektrograf v ohnisku 70cm ďalekohľadu na AGO v Modre.
Štart sondy JUICE pozorovaný z AGO Modra
Štart sondy ESA Juice k Jupiteru a jeho mesiacom bol pozorovaný aj 70cm ďalekohľadom na AGO v Modre dňa 21.4.2023 vďaka kolegom zo skupiny Dr.J.Šilhu. Z pozorovania vznikla táto sekvencia pohybu sondy po oblohe (spustí sa po kliknutí):
Nature Astronomy - doc. J.Tóth a Dr. P. Matlovič
Doc. J. Tóth a Dr. P. Matlovič ako spoluautori v štúdii Nature Astronomy "Direct measurement of decimetre-sized rocky material in the Oort cloud" o kamenných telesách Oortovho oblaku
Meteorit Pusté Úľany
25. júna tohto roku sa nad juhozápadným Slovenskom objavil jasný meteor, ktorý bol dobre viditeľný na večernej oblohe. Bolid zaznamenali aj vedecké kamery z Európskej bolidnej siete z Moravy a zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave dnes oznámili, že sa našiel prvý úlomok!
Viac informácií v tomto dokumente.
Meteorický roj Tau Herkulíd
Článok o leteckej a pozemnej expedícii za pozorovaním výnimočného meteorického roja Tau Herkulíd systémami AMOS.
(foto: S.Kaniansky)
<output>Letecká a pozemná expedícia za pozorovaním výnimočného meteorického roja Tau Herkulíd systémami AMOS</output>
<output>Letecká a pozemná expedícia za pozorovaním výnimočného meteorického roja Tau Herkulíd systémami AMOS</output>
Bolid nad Slovenskom zachytený kamerami AMOS 7.12.2021
Dňa 7.12.2021 o 18:29 SEČ zachytil systém celooblohových a spektrálnych kamier AMOS jasný bolid, ktorý preletel severojužným smerom nad územím Slovenska -viď foto z AGO FMFI UK v Modre. Spôsobilo ho teleso (meteoroid) s rozmermi asi 30cm a hmotnosťou okolo 25kg. Žiariť prestal približne vo výške asi 35km v okolí Malaciek. Je nepravdepodobné, že by väčší makroskopický kus (meteorit) dopadol aj na povrch napriek tomu, že prvé odhady takúto možnosť pripúšťali a preto aj pracovníci oddelenia zorganizovali 8.12. prieskum predpokladaného miesta dopadu. Žiadny fragment však nebol nájdený. Viac informácií aj z projektu Európskej bolidovej siete ASU AV ČR.
Aridy - nový meteorický roj zachytený AMOS systémom
Systém celooblohových a spektrálnych kamier AMOS zachytil meteory, ktoré patria k novému meteorickému roju Aríd. Meteoroidy v roji veľmi pravdepodobne pochádzajú z materskej kométy 15P/Finlay, ktorá bola objavená koncom 19. storočia, no v roku 2014 zaznamenala prudký krátkodobý nárast aktivity.
Na obrázku vidno kompozitnú snímku meteorov z nižšie uvedeného pozorovania s vyznačením radiantu meteorického roja v súhvezdí Barana.
Pozorovania vykonali (napriek rozptýlenej oblačnosti) kamery AMOS v Chile nasledovne:
- stanica Paniri Caur Observatory od 6.10.2021 23:30 do 7.10.2021 2:30 UT - zachytila 12 meteorov
- stanica San Pedro de Atacama (SpaceObs) v rovnakom pozorovacom čase zachytila 21 meteorov
Jasnosti meteorov sa pohybovali v intervale od -3 do +2.5 magnitúdy. Meteory vykazujú dve maximá (koncentrácie) v časoch 1:03 UT a 1:43 UT.
Viac informácií k roju Aríd v tomto článku.
Perzeidy 2021 z AMOS staníc na Havajských ostrovoch
Snímka ukazuje meteory zaznamenané AMOS komorou na ostrove Haleakala, Hawaii za 2 hodiny pozorovaní dňa 14.8.2021 v čase 8:30-10:30 UT.
Vstup do atmosféry a rozpad nosnej rakety nad Havajskými ostrovmi (doc. Tóth)
V noci 25. októbra o 08:01:37 UTC (24. októbra o 22:01 miestneho havajského času) bol systémami AMOS na observatóriách Haleakalā and Maunakea na Havaji zachytený unikátny nebeský úkaz. Neaktívna nosná raketa CZ-3B R/B (2008-055B), ktorá bola použitá v roku 2008 pri štarte misie VENESAT-1, bola pozorovaná pri vstupe do atmosféry (jav nazývaný v angličtine ako “re-entry”), kde sa postupne rozpadla na svietiace fragmenty prechádzajúce celou nočnou oblohou. Úkaz bol pozorovaný dvoma celooblohovými video systémami a jednou spektrálnou kamerou AMOS, ktoré zachytili trajektóriu a slabé emisné spektrum rôznych častí rakety horiacej v zemskej atmosfére. VENESAT-1 bol prvým venezuelským komunikačným satelitom. Satelit bol vypustený zo základne Xichang v Číne na geosynchrónnu dráhu a pracoval do marca 2020.
Svetelné úkazy, ktoré vznikajú pri vstupe umelých objektov do atmosféry Zeme, pripomínajú jasné meteory na nočnej oblohe a za priaznivých podmienok môžu byť zachytené citlivými systémami AMOS, ktoré sú na diaľku riadené astronómami z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, Univerzity Komenského v Bratislave. Vstup vyradených satelitov a použitých raketových stupňov do atmosféry zeme je pomerne častý úkaz, nastáva priemerne tri až štyrikrát za mesiac. Udeje sa tak prevažne nad Tichým oceánom, kde je zároveň najmenšia hustota osídlenia. Pozorovania systémov AMOS sú zamerané na detekciu a analýzu meteorov a bolidov s cieľom štúdia štruktúry a vlastností malých telies slnečnej sústavy. Inštalácia systémov AMOS na Havajských ostrovoch bola možná vďaka spolupráci s pracoviskom Institute for Astronomy, University of Hawaii v Manoa, a s SAO Submillimeter Array.
Video úkazu nájdete nižšie, alebo na tejto linke.
Geminidy 2020 z Chile
Geminidy 2020 z celooblohových kamier systému AMOS v lokalite San Pedro de Atacama, Chile (14/12/2020 od 2:00 - 8:30UT, asi 350 meteorov)
Meteorický roj Kvadrantíd zaznamenaný kamerami AMOS
Každoročne sa opakujúci meteorický roj Kvadrantíd bol aktívny aj dnešnú noc z 3. na 4. januára 2019. Kamery AMOS na Slovensku mali horšie podmienky, ale pozorovali zvlášť v prvej časti noci. Kamery na Kanárskych ostrovoch mali ideálne pozorovacie podmienky, bolo jasno celú noc a Mesiac nerušil svojím svitom. Kompozitná snímka kamery AMOS zo stanice La Palma, IAC zachytila viac ako 350 meteorov za 5 hodín pozorovania medzi 1. - 6. hodinou UT.
Radiant počas pozorovania stúpal na severovýchode (vpravo dole). Dlhé stopy meteorov boli zaznamené, keď bol radiant ešte nízko nad obzorom.
NewHorizons pri UltimaThule (2014 MU69) - videokomentár Juraja Tótha
Meteorický roj Leoníd 2018 aktívny
Meteorický roj Leoníd bol aktívny aj v tomto roku. Kamery AMOS na Slovensku, na Kanárskych ostrovoch, v Čile aj na Havaji zaznamenali mierne zvýšenú aktivitu od 17. do 19. novembra. Príklad jasného meteoru patriaceho do roja Leoníd je na kompozitnom obrázku z AMOS kamery z observatória Haleakala, Univ. of Hawaii.
Astronomická žatva - dr. Jiří Grygar opäť na MATFYZe
Dr. Jiří Grygar bude prednášať o výsledkoch astronómie v predchádzajúcom roku na FMFI UK v Mlynskej doline v Bratislave v posluchárni F1. Prednáška s diskusiou sa uskutoční 30. novembra 2018 od 17:30. Prídte sa pozrieť a hlavne vypočuť legendárneho astronóma a popularizátora, vstup je voľný.
Tlačová správa: AMOS na Havajských Ostrovoch
Tlačová správa UK: Astronómovia z Univerzity Komenského v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea.
IMC2018 Pezinok-Modra, 03.8.-2.9.2018
Médiá a popularizácia - archív mediálnych aktivít
Všetky naše mediálne aktivity nájdete na samostatnej stránke v časti Médiá a popularizácia