Udalosti a oznamy
Astronómovia z FMFI na festivale Starmus
Tím nášho oddelenia sa aktívne zapojil do prezentácie fakulty a univerzity v stánku na Hl.námestí v rámci festivalu Starmus, ktorý sa konal v dňoch 12.-17.5.2024 v Bratislave
AMOS na Haleakala Observatories Meeting 12.4.2024
Náš kolega Dr. P.Vereš z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Bostone prezentoval priebežné výsledky AMOS staníc na Havajských ostrovoch pre Haleakala Observatories Meeting dňa 12.4.2024.
Prvé svetlo pre spektrograf AGO70 s kolegami z INAF (IT)
V dňoch 23.-25.10.2023 sme privítali kolegov z Osservatorio Astronomico di Brera - INAF vedených prof. Andreom Biancom. Spoločne so skupinou výskumu kozmického odpadu vedenej Dr. J.Šilhom bol do prevádzky spustený spektrograf v ohnisku 70cm ďalekohľadu na AGO v Modre.
Štart sondy JUICE pozorovaný z AGO Modra
Štart sondy ESA Juice k Jupiteru a jeho mesiacom bol pozorovaný aj 70cm ďalekohľadom na AGO v Modre dňa 21.4.2023 vďaka kolegom zo skupiny Dr.J.Šilhu. Z pozorovania vznikla táto sekvencia pohybu sondy po oblohe (spustí sa po kliknutí):
Nature Astronomy - doc. J.Tóth a Dr. P. Matlovič
Doc. J. Tóth a Dr. P. Matlovič ako spoluautori v štúdii Nature Astronomy "Direct measurement of decimetre-sized rocky material in the Oort cloud" o kamenných telesách Oortovho oblaku
Meteorit Pusté Úľany
25. júna tohto roku sa nad juhozápadným Slovenskom objavil jasný meteor, ktorý bol dobre viditeľný na večernej oblohe. Bolid zaznamenali aj vedecké kamery z Európskej bolidnej siete z Moravy a zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave dnes oznámili, že sa našiel prvý úlomok!
Viac informácií v tomto dokumente.
Meteorický roj Tau Herkulíd
Článok o leteckej a pozemnej expedícii za pozorovaním výnimočného meteorického roja Tau Herkulíd systémami AMOS.
(foto: S.Kaniansky)
<output>Letecká a pozemná expedícia za pozorovaním výnimočného meteorického roja Tau Herkulíd systémami AMOS</output>
<output>Letecká a pozemná expedícia za pozorovaním výnimočného meteorického roja Tau Herkulíd systémami AMOS</output>
Bolid nad Slovenskom zachytený kamerami AMOS 7.12.2021
Dňa 7.12.2021 o 18:29 SEČ zachytil systém celooblohových a spektrálnych kamier AMOS jasný bolid, ktorý preletel severojužným smerom nad územím Slovenska -viď foto z AGO FMFI UK v Modre. Spôsobilo ho teleso (meteoroid) s rozmermi asi 30cm a hmotnosťou okolo 25kg. Žiariť prestal približne vo výške asi 35km v okolí Malaciek. Je nepravdepodobné, že by väčší makroskopický kus (meteorit) dopadol aj na povrch napriek tomu, že prvé odhady takúto možnosť pripúšťali a preto aj pracovníci oddelenia zorganizovali 8.12. prieskum predpokladaného miesta dopadu. Žiadny fragment však nebol nájdený. Viac informácií aj z projektu Európskej bolidovej siete ASU AV ČR.
Aridy - nový meteorický roj zachytený AMOS systémom
Systém celooblohových a spektrálnych kamier AMOS zachytil meteory, ktoré patria k novému meteorickému roju Aríd. Meteoroidy v roji veľmi pravdepodobne pochádzajú z materskej kométy 15P/Finlay, ktorá bola objavená koncom 19. storočia, no v roku 2014 zaznamenala prudký krátkodobý nárast aktivity.
Na obrázku vidno kompozitnú snímku meteorov z nižšie uvedeného pozorovania s vyznačením radiantu meteorického roja v súhvezdí Barana.
Pozorovania vykonali (napriek rozptýlenej oblačnosti) kamery AMOS v Chile nasledovne:
- stanica Paniri Caur Observatory od 6.10.2021 23:30 do 7.10.2021 2:30 UT - zachytila 12 meteorov
- stanica San Pedro de Atacama (SpaceObs) v rovnakom pozorovacom čase zachytila 21 meteorov
Jasnosti meteorov sa pohybovali v intervale od -3 do +2.5 magnitúdy. Meteory vykazujú dve maximá (koncentrácie) v časoch 1:03 UT a 1:43 UT.
Viac informácií k roju Aríd v tomto článku.
Perzeidy 2021 z AMOS staníc na Havajských ostrovoch
Snímka ukazuje meteory zaznamenané AMOS komorou na ostrove Haleakala, Hawaii za 2 hodiny pozorovaní dňa 14.8.2021 v čase 8:30-10:30 UT.
Geminidy 2020 z Chile
Geminidy 2020 z celooblohových kamier systému AMOS v lokalite San Pedro de Atacama, Chile (14/12/2020 od 2:00 - 8:30UT, asi 350 meteorov)
Meteorický roj Kvadrantíd zaznamenaný kamerami AMOS
Každoročne sa opakujúci meteorický roj Kvadrantíd bol aktívny aj dnešnú noc z 3. na 4. januára 2019. Kamery AMOS na Slovensku mali horšie podmienky, ale pozorovali zvlášť v prvej časti noci. Kamery na Kanárskych ostrovoch mali ideálne pozorovacie podmienky, bolo jasno celú noc a Mesiac nerušil svojím svitom. Kompozitná snímka kamery AMOS zo stanice La Palma, IAC zachytila viac ako 350 meteorov za 5 hodín pozorovania medzi 1. - 6. hodinou UT.
Radiant počas pozorovania stúpal na severovýchode (vpravo dole). Dlhé stopy meteorov boli zaznamené, keď bol radiant ešte nízko nad obzorom.
NewHorizons pri UltimaThule (2014 MU69) - videokomentár Juraja Tótha
Meteorický roj Leoníd 2018 aktívny
Meteorický roj Leoníd bol aktívny aj v tomto roku. Kamery AMOS na Slovensku, na Kanárskych ostrovoch, v Čile aj na Havaji zaznamenali mierne zvýšenú aktivitu od 17. do 19. novembra. Príklad jasného meteoru patriaceho do roja Leoníd je na kompozitnom obrázku z AMOS kamery z observatória Haleakala, Univ. of Hawaii.
Astronomická žatva - dr. Jiří Grygar opäť na MATFYZe
Dr. Jiří Grygar bude prednášať o výsledkoch astronómie v predchádzajúcom roku na FMFI UK v Mlynskej doline v Bratislave v posluchárni F1. Prednáška s diskusiou sa uskutoční 30. novembra 2018 od 17:30. Prídte sa pozrieť a hlavne vypočuť legendárneho astronóma a popularizátora, vstup je voľný.
Tlačová správa: AMOS na Havajských Ostrovoch
Tlačová správa UK: Astronómovia z Univerzity Komenského v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea.
IMC2018 Pezinok-Modra, 03.8.-2.9.2018
Médiá a popularizácia - archív mediálnych aktivít
Všetky naše mediálne aktivity nájdete na samostatnej stránke v časti Médiá a popularizácia