Radio Slovakia International (Jiří Šilha)

Štúdio TA3 (Patrik Čechvala)

Mgr. Patrik Čechvala (KAFZM FMFI UK) v relácii Śtúdio TA3 o zatmení Mesiaca 21.1.2019.

Meteorický roj Kvadrantíd zaznamenaný kamerami AMOS

Každoročne sa opakujúci meteorický roj Kvadrantíd bol aktívny aj dnešnú noc z 3. na 4. januára 2019. Kamery AMOS na Slovensku mali horšie podmienky, ale pozorovali zvlášť v prvej časti noci. Kamery na Kanárskych ostrovoch mali ideálne pozorovacie podmienky, bolo jasno celú noc a Mesiac nerušil svojím svitom. Kompozitná snímka kamery AMOS zo stanice La Palma, IAC zachytila viac ako 350 meteorov za 5 hodín pozorovania medzi 1. - 6. hodinou UT.

Radiant počas pozorovania stúpal na severovýchode (vpravo dole). Dlhé stopy meteorov boli zaznamené, keď bol radiant ešte nízko nad obzorom.

NewHorizons pri UltimaThule (2014 MU69) - videokomentár Juraja Tótha

TA3 hosť v štúdiu (Juraj Tóth)

Meteorický roj Leoníd 2018 aktívny

Meteorický roj Leoníd bol aktívny aj v tomto roku. Kamery AMOS na Slovensku, na Kanárskych ostrovoch, v Čile aj na Havaji zaznamenali mierne zvýšenú aktivitu od 17. do 19. novembra. Príklad jasného meteoru patriaceho do roja Leoníd je na kompozitnom obrázku z AMOS kamery z observatória Haleakala, Univ. of Hawaii.

Astronomická žatva - dr. Jiří Grygar opäť na MATFYZe

Dr. Jiří Grygar bude prednášať o výsledkoch astronómie v predchádzajúcom roku na FMFI UK v Mlynskej doline v Bratislave v posluchárni F1. Prednáška s diskusiou sa uskutoční 30. novembra 2018 od 17:30. Prídte sa pozrieť a hlavne vypočuť legendárneho astronóma a popularizátora, vstup je voľný.

Nová výzva na podávanie žiadostí o mobility ERASMUS+

RTVS Naši a svetoví (Juraj Tóth)

TV JOJ - Kamery AMOS na Hawaii (Juraj Tóth)

Rozhovor doc. Juraja Tótha o kamerách AMOS s Jánom Mečiarom na TV JOJ:

Tlačová správa: AMOS na Havajských Ostrovoch

Tlačová správa UK: Astronómovia z Univerzity Komenského v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea.

RTVS- K veci (Jiří Šilha)

IMC2018 Pezinok-Modra, 03.8.-2.9.2018

Perzeidy z kamery AMOS na stanici Važec, 12/13. augusta 2018.

RTVS-Nočná pyramída (Roman Nagy)