Fakulta matematiky, fyziky
a informatiky
Univerzity Komenského v Bratislave

Vyšlo septembrové číslo časopisu Naša univerzita

Privítajte začiatok akademického roka so septembrovým číslom Našej univerzity, ktoré po letnej odmlke opäť nešetrí čerstvými informáciami o aktuálnom univerzitnom dianí.


O výskumných úspechoch našich vedcov z Prírodovedeckej fakulty UK informuje celý svet: Dr. Andrej Čerňanský objavil plaza starého 47 miliónov rokov, medzinárodný tím vedcov na čele s Dr. Matúšom Hyžným predstavil fosílne doklady evolúcie klepeta „pištoľových kreviet“, Mgr. Daniel Jablonski spolu s kolegami z Nemecka a Švajčiarska identifikoval nový druh hada v Európe a Mgr. Miroslav Krausko prezentoval výskum o rozpoznávaní koristi mäsožravej rastliny. Nalistujte si str. 6 - 9 a dozviete sa viac.

Vedeli ste, že včela spraví krídlami až 230 mávnutí za sekundu, že ľadový muž Ötzi bol už pred 5200 rokmi nádejný farmaceutický talent, pretože si črevných parazitov úspešne liečil rastlinami s antibiotickými účinkami, alebo to, že súčasťou Európskej únie sú i ostrovy Martinik v Karibiku či Réunion v Indickom oceáne? I takéto informácie sa od domácich i zahraničných špičkových odborníkov totiž dozvedeli malí študenti počas jubilejného 15. ročníka Detskej Univerzity Komenského. Viac o tohtoročnej obľúbenej detskej letnej škole nájdete na str. 10 - 13.

Posledný septembrový deň je medzinárodným sviatkom prekladateľov, predstaviteľov ušľachtilej profesie, ktorá nám oddávna sprostredkúva všestranné poznanie iných kultúr. Úskalia i radosti umeleckého prekladu na str. 33 priblíži doc. Eva Palkovičová z Katedry romanistiky Filozofickej fakulty UK.

Hoci je pre mnohých pacientov transplantácia jedinou nádejou na život, táto téma predstavuje pre Slovákov stále tabu. O tom, prečo je to tak, koľko ľudí u nás čaká na niektorý životne dôležitý orgán a prečo zákon postavený na princípe predpokladaného súhlasu na dosiahnutie dostatočného množstva darcov nestačí, sme sa porozprávali s prezidentkou Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzanou Žilinskou. Rozhovor s absolventkou Lekárskej fakulty UK nájdete na str. 24 - 25.

I vy sa občas cítite stratení v množstve rôznorodých a často i protirečivých správ, ktoré denne vychrlia médiá? A ako rozlíšiť pravdu od konšpirácie? Osvojte si užitočné tipy, čím sa pri posudzovaní hodnovernosti informácií riadiť, od Dr. Kataríny Buzovej a Dr. Andrey Hrčkovej z Katedry knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty UK. Viac na str. 26.


Príjemné čítanie a úspešný štart do nového akademického roka vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.


Naša univerzita - september 2017 (pdf súbor)