Seminár z kvalitatívnej teórie diferenciálnych rovníc - Takayoshi Ogawa (11.10.2018)

vo štvrtok 11.10.2018 o 14:00 hod. v miestnosti M/223

05. 10. 2018 20.38 hod.
Od: Pavol Quittner

Prednášajúci:  Takayoshi Ogawa  (Tohoku University)

Názov prednášky: Maximal regularity for the Cauchy problem of heat quations in BMO and its application

Termín: 11.10.2018, 14:00 hod., M/223

General theory of maximal regularity for the Cauchy problem of parabolic equations is well-established in the framework of UMD-Banach spaces. Since UMD-Banach space is necessarily reflexive, maximal regularity for any non-reflexive Banach space requires each consideration. We show maximal regularity for the Cauchy problem of heat equations in the space of BMO and show the sharp initial trace estimate. As an application, we extend the estimate into the Stokes system and apply some quasi-linear parabolic equation related to the MHD system.

Stránka seminára