Nukleárny seminár - Lukáš Fajt (22.5.2019)

v stredu 22.5.2019 o 14:00 hod. v miestnosti F1/364

16. 05. 2019 10.41 hod.
Od: Jaroslav Staníček

Pozývame Vás na Nukleárny seminár Katedry jadrovej fyziky a biofyziky FMFI UK, Slovenskej fyzikálnej spoločnosti a Slovenskej nukleárnej spoločnosti

Prednášajúci: Mgr. Lukáš Fajt

Názov:  Neutrínový teleskop novej generácie v jazere Bajkal

Termín: 22.5.2019, 14:00 hod., zasadačka KJFB (F1/364)

Instalace neutrinového teleskopu Baikal-GVD začala v roce 2015 a v současné době je již více než polovina plánovaného finálního detekčního objemu 0.4 km3 sledována 1440 světlocitlivými optickými moduly. Jejich hlavním cílem je v temnotě přibližně kilometrové hloubky jezera Bajkal detekovat Čerenkovovo záření produkované relativistickými sekundárními nabitými částicemi vytvořenými v interakcích vysokoenergetických neutrin. Neutrin vytvořených v nepředstavitelných vzdálenostech urychlených na energie lidstvu prozatím nedosažitelné v procesech na hranici našeho poznání před miliardami let.

Náplní prezentace bude stručný úvod do neutrinové astronomie, představení neutrinového detektoru a popis detekčních technik vysokoenergetických neutrin. Součástí prezentace budou také krátká videa pořízená v průběhu zimní expedice u jezera, kdy dochází k instalaci nových součástí detektoru. Budou také prezentovány a diskutovány aktuální výsledky datové analýzy.